وفادار باش و راستی پیشه کن

پایبندی به اصول اخلاقی بهترین روش برای استحکام روابط اجتماعی است. ارتباط موثر با دیگران نیز در سایه عمل به اخلاقیات است که محقق خواهد شد. دین اسلام در تمامی زمینه‌ها راهی را پیش روی فرد مسلمان قرار داده است که به سعادت و کامیابی رهنمون شود. راستی و صداقت و عمل به تعهدات از نمونه دستوراتی‌ست که اگر فرد خود را مقید به انجام آن‌ها کند در بسیاری از تعاملات اجتماعی موفق خواهد بود و در زندگی خود و دیگران اسباب خیر و رحمت را فراهم خواهد کرد. امام رضا(ع) در این باره فرموده‌اند:

آن کس که با مردم تعامل دارد دروغ نمی‌گوید و چون پیمان می‌بندد خلف وعده نمی‌کند.

مسندالرضا، ج1، ص283

و براستی کسی که این روایت را سرلوحه تعاملات اجتماعی خود قرار دهد هیچ گاه از سوی جامعه رانده نخواهد شد.

فراموش نکنیم که:

*قبل از اینکه درباره هر مساله‌ای به شخصی قول بدهیم، تمامی جوانب آن را بسنجیم تا هنگام عمل حتی به دلایل منطقی بر خلاف وعده‌مان عمل نکنیم.

*جامعه به شخصی که دروغ می‌گوید، هرگز نمی‌تواند اعتماد کند. از این رو افراد کم‌کم از اطراف چنین فردی دور می‌شوند و او منزوی و تنها خواهد شد.

*جلب اعتماد افراد پس از اینکه پیش آن‌ها عهدشکنی کرده‌ایم یا دروغی گفته‌ایم، کار بسیار دشواری‌ست حتی اگر پشیمان شده و در صدد جبران باشیم.

شما هم می‌توانید:

*کمی تامل کن! برگه‌ای را بردار و بر روی آن قول‌هایی را که به اعضای خانواده‌ات یا دوستان یا... داده‌ای و عمل نکرده‌ای بنویس. شاید در بعضی موارد هنوز فرصت جبران باشد!

*اگر به ناچار یا از روی شرم یا ترس به کسی دروغی گفته‌ای، زمینه‌اش را فراهم کن که از او عذر بخواهی! و اگر زمان بسیاری گذشته است و دیگر به او دسترسی نداری از خدا طلب بخشش کن.

 کتاب باران رحمت، نویسنده: ملیحه جهانبخش، ص72

 پی نوشت: وفاداری و راستی... دو ویژگی که این روزها شبیه درّ گرانقیمتی ست که کمتر در صدف جان آدمی می یابی... براستی کسی که این دو را نداند دوستی را هم نمی داند...

/ 3 نظر / 7 بازدید
فرشته

آفرین.آفرین.از کتابات یادت باشه یه نسخه برام بذاری کنار... داری بزرگتر از این شهر میشی...

احمد

و براستی کسی که این روایت را سرلوحه تعاملات اجتماعی خود قرار دهد هیچ گاه از سوی جامعه رانده نخواهد شد.// نظر شما چی اگر بگم حضرات ادمه همه ودوصد چندانش را داشتند ولی مردم انهارا رانندند به نظر شما اینطور نیست به نظرم طزف داشتن این موارد کافی نیست مطلب خوبی گذاشتید موفق باشید[دست][دست]